Biyoloji Olimpiyat

Sorularla Biyoloji Olimpiyatları

 

 

Nedir bilim olimpiyatları?

Bilim alanında genç beyinleri keşfetmek, yeteneklerini teşvik etmek ve iyi birer bilim insanı olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan bir organizasyondur.

 

Uluslararası bilim olimpiyatları nedir?

Uluslararası bilim olimpiyatları, ülkelerin kendi ulusal yarışmalarında başarılı olan öğrencileri bir araya getiren ve her yıl farklı ülkelerde düzenlenen organizasyonlardır.

 

Peki, Türkiye’de bilim olimpiyatları nasıl düzenleniyor?

Bilim olimpiyatlarını, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) yürütülmektedir. Bu çalışmalar hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde yapılmaktadır.

Ulusal düzeyde ortaöğretim kurumlarıyla (lise) ilköğretim kurumlarının 8. sınıflarına devam etmekte olan öğrenciler sınavlara katılabiliyor. Öğrencilere bilimsel çalışmalar yapmaya özendirmek ve bu alanlarda özel eğitim olanakları sağlamak amacıyla her yıl ülke genelinde MATEMATİK, FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ ve BİLGİSAYAR dallarında Ulusal Bilim Olimpiyatları düzenleniyor. İlköğretim 8. sınıflar bu sınava FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ, BİLGİSAYAR dallarında katılabiliyorlar.

 

Bilim olimpiyatlarında biyolojinin yeri nedir?

 Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı, her ülkelerin kendi ulusal yarışmalarında başarılı olan öğrencileri buluşturan bir yarışmadır. Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen bu organizasyon 1989 Belçika, Bulgaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Polonya ve Sovyetler Birliği gibi ülkelerin katılımıyla Prag’da toplanarak IBO (uluslararası biyoloji olimpiyatları) konseyini kurmuşlar. Uluslararası ilk biyoloji olimpiyatı bu altı ülkenin katılımıyla 1990 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Olomouc şehrinde yapılmıştır. Katılan ülke sayısı her geçen yıl artmaktadır. Günümüzde  katılan ülke sayısı 55’in üzerindedir.

 

Türkiye biyoloji olimpiyatlarına ne zaman katılmaya başladı?

Türkiye bu organizasyona ilk kez 1993 yılında katıldı ve her yıl katılmaya devam ediyor. TÜBİTAK tarafından yapılan Ulusal Biyoloji Olimpiyatları sonucunda belirlenen Milli Takım ülkemizi değişik ülkelerde temsil etmektedir.

  

Türkiye’de milli takım seçmeleri nasıl yapılıyor?

Türkiye’de biyoloji olimpiyatları TÜBİTAK tarafından organize ediliyor. 3 aşamadan oluşan seçmeler iki yıl sürüyor. Bu aşamaların sonunda Türkiye’yi temsil etmek üzere 4 kişilik milli takım oluşuyor.

                1.  Aşama sınavı ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşiyor. Okullarda idarenin belirlediği 6 kişilik gruplar ocak –şubat döneminde başvurularını yapıyor. Nisan ayının sonunda ilan edilen tarihte sınav belirli merkezlerde gerçekleştiriliyor. Her yıl bu sınava ülke genelinde 3-4 bin öğrenci katılıyor. Sınavda 90 dakika süre zarfında çoktan seçmeli 100 soru soruluyor. Başarılı olan 40 öğrenci 1. Aşma sınavını geçmiş oluyor. Bu öğrencilerden ilk 20’si TÜBİTAK tarafından düzenlenen yaz kampına davet ediliyor ve akademisyenler tarafından verilen derslerle 2. Aşama sınavına hazırlanıyor. Diğer 20 öğrenci 2. Aşama sınavına kendi imkânları ile hazırlanıyor. Bu sınavda madalya verilmiyor. TÜBİTAK bölgelerde dereceye giren öğrencileri ilan ediyor.

 

                 2. Aşama sınavı Ankara’da gerçekleştiriyor. Sınava katılmayı hak eden öğrenciler 5 gün TÜBİTAK tarafından misafir ediliyor ve bu sürenin sonunda yine 90 dakikalık 100 sorudan oluşan sınava giriyorlar. Değişik aktivitelerden sonra son gün ödül töreni düzenleniyor. Bu törende başarılı olan öğrencilere 2 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya veriliyor. Madalya alan öğrencilerle beraber başarılı kabul edilen öğrenciler TÜBİTAK’ın kış kampına davet ediliyor. Kış kampı sömestr tatilinde 2 hafta sürüyor.

 

             3. Aşama sınavı kış kampına katılan öğrencilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor.  Sınav genelde nisan ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Teorik ve deneysel soruların bulunduğu sınav sonunda ülkemizi uluslararası sınavlarda temsil edecek 4 kişilik milli takım belirlenmiş oluyor.

Uluslararası sınavlar nasıl yapılıyor? Madalya alan öğrencileri ne gibi sürprizler bekliyor?

Uluslar arası Biyoloji Olimpiyatı (IBO), teorik ve pratik olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Uluslar arası Biyoloji Olimpiyatlarında madalya alan öğrenciler, branşlarında tercih yapmak şartıyla istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne sınavsız girebilmektedirler.

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında madalya almış bir öğrencinin sınavsız giriş yapabileceği üniversiteler;

1. Genetik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği
2. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık
3. Biyoloji, Biyoloji öğretmenliği
4. Biyokimya, Teknolojisi Mühendisliği
5. Biyomedikal Mühendisliği
6. Biyomühendislik
7. Biyoloji-Kimya Mühendisliği
8. Moleküler Biyoloji ve Genetik
9. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları
10. Orman, Orman Endüstri Mühendisliği
11. Su Ürünleri, Veterinerlik
12. Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği

Biyoloji olimpiyatlarına katılmak zor mudur?

Biyoloji olimpiyatları diğer olimpiyatlara göre daha basittir. Sadece ezber yeteneği yetmese de sözel yönü fazla olan bir olimpiyattır. Sıkı bir çalışma ve çok kitap okuma ile başarılı olunabilir.

 

Biyoloji olimpiyatına nasıl çalışmalıyım?

Öncelikle  ZAMBAK 1-2-3 kitapları en fazla üç  ay içerisinde öğretmeninizle beraber bitirilmelidir. Daha sonra sıkı bir test çözümü başlanmalı sorularla konu tekrarı yapılmalıdır. Bir ay sürecek bu aşamadan sonra genel biyoloji kitaplarından CAMPBELL & REECE BIOLOGY Türkçe çevirisi yapılmış kitaba geçilmelidir. Bu kitap sınava son bir aya kadar tekrar ederek bitirilmelidir. Son ay, daha önce çıkmış sorularla birlikte genel tekrar şeklinde geçirilmelidir.

  

Biyoloji olimpiyatına hangi kaynaklardan çalışabilirim?

Biyoloji olimpiyatına çalışan bir öğrenci kesinlikle kaynak sıkıntısı çekmez. İşte hazırlanmanızı sağlayacak kaynak listesi;

 1. Campbell & Reece, 2006: Biyoloji. Çeviri Editörleri : Prof. Dr. Ertunç Gündüz, Prof. Dr. Ali Demirsoy,
  Prof. Dr. İsmail Türkan, Palme Yayıncılık, Ankara,
 2. Odum,.E.P. & Barret, G.W., 2008: Ekoloji’nin Temel İlkeleri. Çeviri Editörü : Prof. Dr. Kani Işık,
  Palme Yayıncılık, Ankara.
 3. Klug, W.S. & Cummings, M.R., 2002: Genetik. Çeviri Editörü : Prof. Dr. Cihan Öner, Palme
  Yayıncılık, Ankara.
 4. Teiz, L. & Zeiger, E., 2007: Bitki Fizyolojisi. Çeviri Editörü : Prof. Dr. İsmail Türkan, Palme
  Yayıncılık, Ankara.
 5. Keeton, W.T., Gould, J.L. & Gould, C.G., 2000: Genel Biyoloji I ve II. Çeviri Editörleri : Prof. Dr. Ali
  Demirsoy, Prof. Dr. İsmail Türkan, Prof. Dr. Ertunç Gündüz, Palme Yayıncılık, Ankara,
 6. Nelson, D.L. & Cox, M.M., Biyokimya İlkeleri – Lehninger. Çeviri Editörü : Prof. Dr. Nedret Kılıç,
  Palme Yayıncılık, Ankara.
 7. Graham, E.L., Graham, J.M. & Wilcox, L.W., 2004: Bitki Biyolojisi. Çeviri Editörü : Prof. Dr. Kani Işık,
  Palme Yayıncılık, Ankara.
 8. Raven, P.H., Evert, R.F. & Eichorn, S.E. 2005. Biology of Plants. W.H. Freeman and Company.
 9. Sadava, D.; Heller, C.; Orians, G.H.; Purves, W. K. & Hillis, D., 2008: Life: The Science of Biology.
  W.H. Freeman and Company.
 10. Hickman, C.P., Roberts,.L. S. , Keen, S. L. , Larson, A. , I’Anson, & Eisenhour, D.J., 2007:
  Integrated Principles of Zoology. McGraw-Hill Company.
 11. Noyan,A., 1988: Fizyoloji, Meteksan Yayınları, Meteksan Basımevi-Ankara, 1157 s.
 12. Şişli,M.N., 1996: Ekoloji, Çevre Bilim, Yeni Fersa Matbaacılık, Ankara, 492 s
 13. Akay, M.T., 2007: Sitoloji, Palme Yayıncılık, Ankara.
Reklamlar

“Sorularla Biyoloji Olimpiyatları” için 4 yorum

 1. Beni olimpiyat grubuna aldı hoca ama MEB in biyoloji testlerini çözdürmekten başka bi şey yapmıyo ben 10um ve 9u hatırlamıyorum 11 ve 12 zaten hiç yok ne yapicam ben?!?!

 2. Ben de 9. sınıftayım. Ordu Fen lisesindeyim. aynen olimpiyatlar için seçtiler beni. şuan şubat. antalya da kurs var 15 tatilde. şimdi bi ön sınav felan bişey diyolar, bi de sadece 9. sınıf mı çıkıcak öyle de bi karmaşa var. zambak 1-2-3 kitapları bitirilmeli derken lise 1-2 ve lise 3. sınıf kitapları mı ?ohn pgfgü

 3. ben şu an 9.sınıfta okuyorum sırrı yırcalı anadolu lisesine gidiyorum biyoloji olimpiyatları için seçtiler beni. nasıl bir yol izlemeliyim sizce kazanma şansım ne kadar

  1. yoğunluktan çok geç cevap verebiliyorum kusura bakma. ama sorunun cevabı çok uzun. sitede sorularla biyoloji olmpiyatı sekmesindeki bilgileri inceyebilirsin. yinede soruların olursa beklerim. iyi çalışmalar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s